Jak czyścić rattanowe meble?

 

Naturalne plecione meble są bardzo modne. Doskonale wpisują się w trend eko, który opanował cały świat. Są praktyczne, piękne i wielofunkcyjne. Nadają się do sypialni, salonu, kuchni, na balkon i do ogrodu. Będą nam długo służyły, jeśli odpowiednio o nie zadbamy.
O rattanowe meble trzeba szczególnie dbać. Podobnie wygląda sprawa pielęgnacji mebli plecionych z innych naturalnych włókien takich jak: wiklina, trawa morska, bambus czy hiacynt wodny. Mają one tendencję do gromadzenia kurzu, a ze względu na to, że są zrobione z naturalnego surowca, są wrażliwe na nadmierną wilgoć.
Plecione meble czyść regularnie, najlepiej co najmniej raz na tydzień, odkurzaczem używając jak najwęższej końcówki, aby dotrzeć do wszystkich ich zakamarków. Pomiędzy plecionką lubi bowiem zbierać się kurz.
Raz w miesiącu wyczyść rattan porządnie szczotką. Kup sztywną nylonową szczotkę, namocz ją w roztworze delikatnego mydła i zdecydowanym ruchem wyszoruj cały mebel. Uważaj, by przesadnie go nie moczyć, a od razu, gdy skończysz wytrzyj go do sucha ściereczką z mikorfibry. Zapobiegnie to nadmiernemu zawilgoceniu mebla i jego odkształceniu.
Raz na jakiś czas możesz również wyszorować pleciony stolik czy krzesło suchą ryżową szczotką, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką uprzednio namoczoną w wodzie z cytryną lub słabym roztworze wody utlenionej. Sprawi to, że meble nabiorą blasku i nie będą zanadto ciemniały z biegiem czasu.
Meble plecione z naturalnych włókien z czasem mają tendencję do utraty blasku. I na to jest sposób. Na rynku są dostępne specjalne preparaty, pielęgnujące i nabłyszczające takie właśnie meble. Do wyboru masz preparaty w sprayu oraz woski w formie stałej. Sprayem lekko spryskaj cały mebel, a następnie przetrzyj go suchą bawełnianą szmatką. Jeśli używasz wosku, nałóż odrobinę na suchą ściereczkę i dokładnie poleruj. Odpowiednio czyszczone i pielęgnowane naturalne plecione meble będą Ci służyć przez całe lata.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *